تبلیغات
فقط به عشق والیبال - ببینید عمو ولاسکو چی گفته..

فقط به عشق والیبال

تیم ملی،الگوی وحدت همواره زنده،در قلب ملت

سرمربی تیم والیبال ایران گفت: بازیكنانم می‌دانند تیمی كه می‌خواهد در انتخابی المپیك سهمیه كسب كند، نباید هیچ حریفی را دست كم بگیرد.

 خولیو ولاسكو در سومین نشست خبری خود و نخستین رویارویی با خبرنگاران داخلی بعد از رقابت‌های جام جهانی گفت: ما رقابت‌های جام جهانی را پشت سر گذاشتیم و رقابت‌های انتخابی المپیك را پیش رو داریم. من در طول مدتی كه ایران نبودم فیلم تمام بازی‌های لیگ برتر را دیدم و دقیقا در مورد مسائل لیگ برتر با فدراسیون والیبال گفت‌وگو كردم. همان طور كه می‌دانید رقابت‌های انتخابی المپیك خیلی دشوار است. برای موفقیت در این رقابت‌ها باید برابر حریفان قدرتمندی نتیجه بگیریم، احتمالا ژاپن كه از امتیاز میزبانی برخوردار است، بازی خود با ایران را به آخرین روز موكول می‌كند تا استرس و فشار كمتری برابر تیم ما داشته باشد.

وی ادامه داد: رقابت‌های انتخابی المپیك در آسیا بسیار عجیب است، زیرا در سایر قاره‌ها تیم‌ها فقط با تیم‌های درون قاره بازی می‌كنند اما در آسیا مجبوریم با حریفان قدرتمند از قاره‌های دیگر نیز بازی كنیم. به همین دلیل پیروزی بر سایر حریفان به جز حریفان آسیایی نیز برای ما مهم است. در حال حاضر از لهستان و اسلواكی برای حضور در تورنمنت دوستانه از تیم ایران دعوت شده، همچنین با رایزنی‌هایی كه انجام دادیم احتمالا یك برنامه تداركاتی در اسلونی خواهیم داشت.

 عمو ولاسكو گفت: فكر می‌كنم به خاطر اختلاف ساعتی كه با ژاپن داریم، باید طوری برنامه‌ریزی كنیم كه بعد از آخرین برنامه تداركاتی مستقیما و كمیزودتر به كشور ژاپن سفر كنیم تا بازیكنان بتوانند با شرایط محیطی آماده شوند و همچنین بتوانیم با چند تیم دانشگاهی و باشگاهی در كشور ژاپن مسابقه دوستانه دهیم.(ببین چه عموی خوبی دارم) بعد از رقابت‌های انتخابی المپیك نیز در مسابقه‌های واگنر كشور لهستان بازی می‌كنیم و همان طور كه می‌دانید برای نخستین بار است كه لهستان از تیم ملی ایران برای این رقابت‌ها دعوت كرده است.

سرمربی تیم ملی تصریح كرد: به نظر من نتایجی كه برای جام جهانی به دست آوردیم خیلی مهم بود و هیجان و علاقه‌مندی زیادی را در بین ایرانی‌ها به وجود آورد. بازیكنان در بازی‌های اول نشان دادند كه توانایی پیروزی بر تیم‌های بزرگ را داریم. من تعجب می‌كنم كه چرا در ایران شكست مقابل چین خیلی بزرگ جلوه داده شد و باید یادآور شوم كه لهستان جام جهانی را فتح كرد و به ایران باخت و ایران هم لهستان را برد و به چین باخت و این طبیعت ورزش است.

در ادامه نشست خبرنگاران به بیان پرسش‌های خود از سرمربی تیم ملی والیبال پرداختند و خولیو ولاسكو به سوالات آن‌ها پاسخ داد.

* همان طور كه اشاره كردید تیم ملی والیبال ایران با پیروزی بر لهستان شگفتی آفرید اما به چین، حریف آسیایی خود در یك بازی ضعیف باخت. به نظر شما دلیل برد لهستان و باخت به چین چه بود؟

ـ متاسفانه پس از آن كه ما لهستان، صربستان و آرژانتین را شكست دادیم، نوعی اعتماد به نفس در بازیكنان به وجود آمد و آن‌ها فكر می‌كردند خیلی راحت می‌توانند چین را شكست دهند و این اشتباه بزرگی بود كه به تیم ما ضربه زد. من قبل از فینال رقابت‌های قهرمانی مردان آسیا كه تیم ایران باید مقابل چین بازی می‌كرد در رختكن به بازیكنانم گفتم كه نباید حریف را دست كم بگیریم. آن روز، بازیكنان تمركز خود را جمع كرده بودند كه چین را شكست دهند. با این حال كمی هم نگران بودند. اما در ژاپن قبل از بازی با چین شرایط كمی متفاوت بود و ملی‌پوشان خیلی اعتماد به نفس داشتند كه می‌توانند راحت چین را شكست دهند. در هر بازی باید تفكر حرفه‌ای مناسب داشته باشیم و اینكه فكر می‌كنیم می‌توانیم راحت حریف را شكست دهیم و نه اینكه خود را از پیش بازنده بدانیم. به هر حال خوشحالم كه بازیكنان، این اشتباه را در جام جهانی انجام دادند و از آن برای رقابت‌های انتخابی المپیك درس گرفتند و حالا بازیكنان می‌دانند تیمی كه می‌خواهد در انتخابی المپیك سهمیه كسب كند، نباید هیچ حریفی را دست كم بگیرد. از طرفی باید بگویم چین تیم بسیار خوب و هماهنگی است و مهم‌ترین ویژگی آن‌ها، جوانی است. به نظر من پاسور و دفاع چینی‌ها، نسبت به شروع رقابت‌های جام جهانی در هر بازی بهتر كار كردند. اما درباره بازی با لهستان و پیروزی برابر این تیم باید بگویم كه وقتی گیم اول بازی را با اختلاف زیاد به لهستان واگذار كردیم و آن‌ها موفق شدند با اختلاف زیاد ما را شكست دهند، شاید برای گیم‌های بعدی تیم ملی ایران را دست كم گرفتند و وقتی ایران به بازی برگشت و یك گیم گرفت، بازیكنان لهستان خیلی عصبی شدند و نتوانستند بازی خود را انجام دهند و در نهایت ما بازی را به سود خود تمام كردیم. من فكر می‌كنم اگر بازیكنان بازی خوب خود را ارائه ندهند و نتوانند دستورات تاكتیكی را پیاده كنند ممكن است به هر تیمی ببازیم اما اگر خوب بازی كنند لهستان و صربستان را هم می‌توانیم شكست دهیم.

* امیدوارم انتقادهای ما عملكرد خوب تیم ملی در جام جهانی ژاپن را زیر سوال نبرد اما چرا در بازی‌هایی كه ایران نتوانست حتی یك گیم هم بگیرد، خیلی از بازیكنان خوب به بازی گرفته نشدند. مثلا آرش كمالوند در بازی مقابل چین تعویض نشد.

ـ من هم مثل شما معتقدم كه باید به بازی‌هایی كه باختیم فكر كنیم و دلایل شكست را بررسی كنیم و نباید به پیروزی‌های خود قانع باشیم. باید دید كه به چه نكته‌های تكنیكی و تاكتیكی و طرز تفكر خود باختیم. به نظر من در مسابقه‌های آخر جام جهانی خوب بازی نكردیم، همچنین از شما متشكرم كه سوال می‌پرسید و انتقاد می‌كنید. شما روزنامه‌نگار هستید و آزاد هستید كه عملكرد تیم ملی و من را نقد كنید. اما اینكه چرا در بعضی از بازی‌ها به سبك خودم تعویض كردم مسئله‌ای است كه دوست دارم تنها با بازیكنانم در مورد آن صحبت كنم و ترجیح می‌دهم كه درباره چگونگی تعویض‌ها در هر بازی، با رسانه‌ها صحبت نكنم. این به دلیل مسائل شخصی است. می‌دانم كه خیلی از مردم ممكن است یك بازیكن را دوست داشته باشند مثلا عده‌ای طرفدار كمالوند باشند یا عده‌ای دیگر طرفدار نظری افشار، اما در نهایت من باید ببینم در هر بازی چه تعویضی به صلاح تیم تمام می‌شود. این بحث‌ها كه در والیبال انجام می‌شود نشان می‌دهد كه محبوبیت والیبال بیشتر شده و رشد پیدا كرده، مطمئن باشید من بعد از هر بازی، بار دیگر فیلم مسابقه را بر اساس آمار VIS می‌بینم و با كمك مربیان آن را بررسی می‌كنم و مطمئن هستم كه ممكن است هركس حتی خود من اشتباه كنم. همه ما ممكن است اشتباه كنیم و از اشتباه‌های خود باید درس بگیریم.

* شما با لجبازی و خودرایی تصمیم گرفتید تا بر خلاف نظر جمعی از بازیكنان و حتی عوامل كادر فنی تیم، به برخی از بازیكنان بازی ندهید.

ـ یك مربی در نهایت باید تصمیم بگیرد كه كدام بازیكن در زمین بازی كند و كدام بازیكن می‌تواند توانایی‌هایش را در زمین به نمایش بگذارد. من همیشه به بچه‌ها می‌گویم با تمام

توان بازی كنید حتی اگر بازنده شوید. مثلا در بازی با ایتالیا دو گیم اول را بد بازی كردیم اما گیم سوم را بهتر بودیم.

در حالی كه ولاسكو به صحبت‌های خود ادامه می‌داد، خبرنگاری وسط حرف‌های او پرید و گفت: شما سوال من را متوجه نشدید، لطفا سوال من را پاسخ دهید و از مترجم خواست كه بار دیگر سوالش را ترجمه كند: "چرا با لجبازی به بعضی از بازیكنان بازی ندادید؟".

ولاسكو پاسخ داد: فكر می‌كنید كه من كله شق هستم كه به یك بازیكن بازی ندادم؟ نه این طور نیست و تمام تعویض‌هایی كه انجام می‌دادیم با مشورت دستیارانم بود اما در نهایت خودم تصمیم می‌گرفتم و هر مربی در دنیا خودش تصمیم می‌گیرد كه چه كسی در زمین بازی كند.

خبرنگار بار دیگر به وسط صحبت‌های او پرید و گفت: چون چند بازیكن از شما خواسته بودند به علی حسینی، لیبرو تیم بازی دهید شما لجبازی كردید و تا آخر به او بازی ندادید. (واااااااا....)

ولاسكو در پاسخ گفت: در ایران بازیكنان زیادی هستند كه ممكن است برای مربی تیم تعیین تكلیف كنند اما من اجازه نمی‌دهم یك بازیكن یا هر كس خارج از تیم برای كادر فنی تصمیم بگیرد و نیازی هم ندارم كه بازیكن به من بگوید چه كار كنم.

* شما چه میزان مرخصی داشتید كه پس از جام جهانی و قبل از آن در ایران و كنار تیم حضور نداشتید؟

ـ من قبلا در این باره صحبت كرده‌ام و روز اول هم كه به ایران آمدم گفتم كه اگر قرار باشد تمام طول سال در ایران باشم، هدایت تیم ملی را قبول نمی‌كنم، زیرا شما هر روز به خانواده خود سر می‌زنید ولی من 6 ماه مداوم در كنار تیم ملی كار می‌كنم و چند ماه هم در سال نیاز به استراحت دارم و این كه در كنار خانواده‌ام باشم. اگر امروز هم فدراسیون به من بگوید كه تمام سال باید در ایران باشی، قبول نمی‌كنم و با تیم ملی ایران خداحافظی می‌كنم. با این حال باید بگویم كه من فیلم تمام بازی‌های لیگ را می‌بینم و فدراسیون هر هفته فیلم تمام بازی‌ها را برای من به محل سكونتم در ایتالیا می‌فرستاد. پس بهتر از هر كس و آن مربی كه تنها یك بازی را در ایران می‌بیند می‌توانم بازی‌های لیگ را تحلیل كنم. (آخی..نه عمو جونم کی همچین حرفی زده؟؟از ایران نریاااااا)

* شما گفته بودید كه بازیكنان ایران در دریافت مشكل دارند. چه راهكاری را برای حل این مشكل پیشنهاد می‌كنید؟

ـ من فكر می‌كنم كه بازیكنان باید در تیم‌های باشگاهی بیشتر روی تمرین‌های خود و روی دریافت تمركز كنند زیرا این تاكتیكی است كه همه مربیان و مكاتب والیبال روی آن تاكید دارند. وقتی كه صبح‌ها تیم تمرین می‌كند بهتر است كه بیشتر روی سرویس و دریافت كار كند. من خودم همیشه در تمرین‌ها می‌خواهم كه بازیكنان به دو گروه 6 نفره تقسیم شده و سرویس و دریافت را تمرین كنند و برای حمله و تاكتیك‌های هجومی از نظر من 40 دقیقه كار كافی است.

* در طول رقابت‌های جام جهانی چرا از هر دو لیبرو استفاده نكردید؟

ـ وقتی كه دو لیبرو را در تركیب بازیكنان تیم جای می‌دهید، تنها می‌توانید آن‌ها را یكدیگر تعویض كنید و این قدری دست مربی را برای تعویض و چیدمان تاكتیكی می‌بندد. ما در مواقعی كه لیبرو نیاز داشت از زمین خارج شود از آرش كشاورزی كه در دریافت عملكرد خوبی دارد، به جای او استفاده می‌كردیم. اگر لیبرویی داشتیم كه از كشاورزی قوی‌تر بود شاید می‌توانستیم از دو لیبرو همزمان در تركیب تیم استفاده كنیم.

* چرا با وجود انتقادهای زیادی كه مربیان مطرح می‌كنند، از نقطه نظر آن‌ها در تیم ملی استفاده نمی‌كنید؟

ـ به نظر من این جوك است. زیرا من بارها از مربیان لیگ برتر دعوت كردم تا به تمرین‌های تیم ملی بیایند. در تمام طول سال من از آن‌ها خواستم كه از تمرین‌های تیم ملی دیدن كنند. این واقعیت ندارد كه من با مربیان باشگاهی تعامل ندارم. حال اگر بعضی از آن‌ها خودشان نمی‌خواهند به تیم ملی كمك كنند یا دوست ندارند سر زمین حاضر شوند این مسئله دیگری است.

* آیا در مورد انتخابات فدراسیون والیبال نظری دارید؟

ـ اولا من تنها یك مربی هستم و نه سیاستمدار و نه مدیرم كه در این باره اظهارنظر كنم و دوم اینكه من ایرانی نیستم، پس بهتر است به این سوال پاسخ نگویم.

* محمدرضا داورزنی در مصاحبه‌ای گفته بود كه شما از افت لیگ برتر در ایران گلایه دارید. چرا رودررو با مربیان لیگ برتر ایران سخن نمی‌گویید؟

ولاسكو با اظهار تعجب گفت: من هرگز چنین حرفی نزدم. تنها گفته‌ام كه دریافت‌ها در لیگ باید اصلاح شود. مربی‌ها آزاد هستند تا تیم خود تمرین دهند و همه جای دنیا هم همین است.

* آیا تمرین متفاوت شما با مربیان لیگ برتر در یك زمان محدود، بازیكنان را دچار تناقض تاكتیكی نمی‌كند؟

ـ من فكر می‌كنم این یك مورد مرسوم در تمام دنیاست. مثلا وقتی یك بازیكن از یك باشگاه به باشگاه دیگر می‌رود ممكن است مربیان تمرین‌های متفاوتی به او دهند و این خود یك امر طبیعی در دنیای ورزش است و تنها مختص والیبال هم نیست.

* با توجه به درخشش سعید معروف آیا احتمال بازگشت دوباره او به تیم ملی وجود دارد؟

ـ البته. سعید معروف بازیكن بسیار خوبی است و من هم به او اعتقاد دارم. پیش از رقابت‌های قهرمانی مردان آسیا او خودش تصمیم گرفت از تیم ملی جدا شود و دلیل این موضوع را هم مسائل شخصی عنوان كرد كه من نمی‌خواهم زیاد به این موضوع بپردازم اما به نظر من جدایی او از تیم ملی اشتباه بود. به هر حال ما بعد از بازی‌های لیگ برتر باید با بهترین‌های خود برای رقابت‌های انتخابی المپیك آماده شویم و من اسامی بازیكنان دعوت شده به تیم ملی را در آینده اعلام می‌كنم.

در ادامه خبرنگاری بار دیگر تاكید كرد كه شما لجباز هستید و با مربیان لیگ برتر ایران تعامل نمی‌كنید و برخی از بازیكنان را هم به دلایل نامعلومی پس از توهین از تیم ملی كنار گذاشتید كه ولاسكو در پاسخ گفت: من كار ندارم كه از قبل چه كسانی در تیم ملی بوده‌اند. من تركیب بهترین بازیكنان را به تیم ملی دعوت می‌كنم و مطمئن باشید كه تلاش می‌كنم تا تیم نتیجه بگیرد. من احساس می‌كنم كه شما وابسته به جریان قدرتمند والیبال هستید اما باید بگویم كه شما نمی‌توانید حرفی را به من تحمیل كنید و من كار خودم را انجام می‌دهم و حتی بزرگتر از شما هم نمی‌تواند نظر خودش را به من تحمیل كند. من برای همه روزنامه‌نگاران، پیشكسوتان، مربیان و كارشناسان والیبال ایران احترام قائل هستم اما بر اساس دانسته‌های خود در تیم ملی تصمیم می‌گیرم نه آنچه كه دیگران بخواهند از بیرون به من تحمیل كنند.

خوب نظرتون رو دربازه حرفایه عمو جو.نم بگیدا!
طبقه بندی: لیگ برتر والیبال(1390)، مصاحبه، 
[ چهارشنبه 5 بهمن 1390 ] [ 08:54 ب.ظ ] [ sogol ] حرفایه عموم چجوری بود؟؟؟

نمایش نظرات 1 تا 30


      قالب ساز آنلاین